Deel dit bericht op uw sociale media

Straatverlichting gedoofd in Haaltert, Herzele en Geraardsbergen…

Op zondagavond 4 december vindt de eerste energie-vriendelijke nacht plaats in Geraardsbergen: de verlichting langs openbare wegen wordt gedoofd om 23.00 uur ’s avonds en gaat terug aan om 05.00 uur ‘s morgens. Dit regime wordt alle dagen aangehouden, behalve op vrijdag- en zaterdagnacht wanneer de straatverlichting wordt gedimd. De gewestwegen en de omliggende straten blijven tot nader order uit veiligheidsoverwegingen alle nachten verlicht. Ook Haaltert stelt energiebesparende maatregelen voor. Iedereen wordt momenteel geconfronteerd met de energiecrisis. Ook lokaal bestuur Haaltert ging op zoek naar mogelijke maatregelen om de energiefactuur te doen dalen. Dat door acties op korte en op lange termijn in de gemeentelijke gebouwen en door het dimmen van de straatverlichting ’s nachts.

Interactieve LED verlichting: dimmen en doven volgens programma 40% van de Haaltertse straatverlichting werd al vervangen door zuinige ledlampen. De nieuwe generatie ledlampen kan ook gedimd worden. Voor die lampen werkte Fluvius een programma uit met stapsgewijs dimmen tot helemaal doven tijdens de week en tot 50% in weekendnachten. Het voordeel van deze lampen is ook dat de programmatie snel en makkelijk centraal kan aangepast worden via computersturing. Op 14 november werd die ledverlichting voor het eerst gedimd. Dit geeft een mogelijke besparing van 19.434 euro per jaar.

Standaard straatverlichting gaat ’s nachts uit. Voor de oudere, standaard straatverlichting moet in de elektriciteitscabines een fysieke aanpassing gebeuren. Dus die instelling nam meer tijd in beslag. De straatverlichting zal voor het eerst uitgaan zondagnacht 4 december. Wanneer het zover is, gaat van zondag tot en met donderdag de straatverlichting uit om 23.00 uur en weer aan om 05.00 uur ’s morgens. Vrijdag- en zaterdagnacht blijft de straatverlichting aan. Dit geeft een mogelijke besparing van 118.821 euro per jaar. De gemeentelijke gebouwen en kunstwerken worden decoratief verlicht. Dat zijn 55 lichtpunten die binnenkort niet meer aangezet worden. Dit geeft voor de gemeente Haaltert een mogelijke besparing van 12.613 euro per jaar met een eenmalige afschakelkost van 2.541 euro excl. btw.

Binnen het samenwerkingsverband met Fluvius in Geraardsbergen zouden deze energievriendelijke nachten initieel voor het eerst merkbaar zijn op zondagavond 30 oktober. Doordat er toen nog verdere praktische zaken geregeld moesten worden tussen Fluvius en het Agentschap Wegen en Verkeer – dat verantwoordelijk is voor de gewestwegen (en de daarop aanwezige verlichting) – werd het doven van de straatverlichting uitgesteld.

De praktische knopen zijn nu ontward. Geraardsbergen koos ervoor om de gewestwegen voorlopig blijvend te verlichten en de verlichting elders uit te laten vanaf 23.00 uur. Samen met Fluvius wordt de situatie tussentijds geëvalueerd. Een snellere uitrol van interactieve verlichting op cruciale verkeerspunten op Geraardsbergs grondgebied biedt meer mogelijkheden in de toekomst.

In Herzele gaat men ook energieloze nachten tegemoet. “Het doven van de straatverlichting was geen ondoordachte keuze”, vertelt schepen van openbare werken, Benjamin Rogiers. “In tijden van besparingen moeten we op zoek naar uitgaven die misschien niet of minder nodig zijn. De energieloze nachten zullen een jaarlijkse geschatte besparing verwezenlijken van 147.201 euro. Dat is geld dat we van de belastingbetaler niet moeten gebruiken. Daarnaast mogen we ook niet blind zijn voor de gunstige effecten voor het milieu. In eerste instantie is er minder lichtvervuiling, maar creëren we ook een aanzienlijke daling van onze CO2-uitstoot.”

Cornelis Partners