Deel dit bericht op uw sociale media

Open Monumentendag ‘Werk aan de winkel’…

Open Monumentendag 2015 Persregio DenderOpen Monumentendag Vlaanderen is in 2015 aan zijn 27ste editie toe en is uitgegroeid tot een echt instituut. Elk jaar op de tweede zondag van september neemt de Stad Aalst deel

aan dit evenement met een gevarieerd programma waarbij het publiek kan kennismaken met een boeiend stukje stadsgeschiedenis! Het thema dit jaar is ‘Werk aan de winkel’. Op zondag 13 september kan je van Aalsters erfgoed genieten. Sint-Martinuskerk (Priester Daensplein). De Sint-Martinuskerk is één van de meest waardevolle historische bezienswaardigheden van de Stad Aalst. Het kerkgebouw werd opgericht in verschillende bouwfases, te beginnen eind 15de eeuw. De kerkschat telt enkele unieke stukken, waaronder de bijzondere sacramentstoren, één van de laatste exemplaren in zijn genre, en de Sint- Rochusschilderijen van P. P. Rubens, beschermd als topstuk van religieuze 17e-eeuwse kunst. Begin 2015 werd een meerjarige subsidiëringsovereenkomst gesloten tussen de stad en de Vlaamse Overheid om de restauratie van de kerk te voltooien. Tot 2027 zal het in en rond de kerk gonzen van de bedrijvigheid. Ontdek hoe de kerkgeschiedenis en het Aalsterse stadsverhaal met elkaar verweven zijn en opnieuw in ere worden hersteld!

Kasteel van Regelsbrugge (Kwalestraat 119, 9320 Nieuwerkerken). Op de grens tussen Aalst en Nieuwerkerken staat het kasteel van Regelsbrugge, ook wel gekend als het kasteel van Schotte. Over de oudste geschiedenis is weinig geweten maar 18de-eeuwse omschrijvingen hebben het over een kasteel te midden van een uitgestrekt domein met neerhof, “schoone hoven”, grasvelden beplant met fruitbomen en een vijver. In 1930 werd het oude kasteel aangekocht door leerlooier Hippoliet Schotte. Hij liet het gebouw afbreken om er in 1935 een kasteel in neotraditionele stijl op te trekken naar ontwerp van architect Van Overstraeten. Het goed ligt te midden van een mooi park met vijvers en plantsoenen. Recent werd het domein verkocht. Tijdens Open Monumentendag kan het enkel onder begeleiding van een gids beperkt bezocht worden.

Apotheek Breckpot (Esplanadeplein 20, 9300 Aalst). Sinds 1885 wordt hier een apotheek open gehouden. In de jaren 1990 kocht het echtpaar Van De Maele-Breckpot de apotheek aan. Zij lieten het historisch waardevolle pand restaureren volgens de regels van de kunst. De vormgeving van het winkelpand werd gerespecteerd, het neoclassicistische meubilair bleef bewaard en werd herschilderd volgens het oorspronkelijke kleurenpalet in heldere tinten van grijs. De apotheek werd, samen met de naastgelegen herenwoning, beschermd als monument.

Apotheek Renneboog (Nieuwstraat 9, 9300 Aalst). Het echtpaar Renneboog-Verbiest vestigde zich in 1820 in dit pand. Bij de verbouwing in 1900 kreeg de apotheek haar huidige aanblik met eikenhouten winkelmeubilair in Mechelse stijl met invloeden van neo-Vlaamse renaissance. Het salon, dat later tot de apotheek ging behoren, werd in 1903 gedecoreerd door Albert Meganck. Hij schilderde exotische taferelen op de muren en deurpanelen, alsook medaillons met afbeeldingen van onder andere Pieter Coucke van Aelst en Dirk Martens. De apotheek wordt vandaag de dag nog steeds uitgebaat door de familie Renneboog.

Apotheek Lambrecht (Heilig Hartlaan 10, 9300 Aalst). De inrichting van de apotheek Lambrecht dateert van 1964 en is één van de eerste postmodernistische realisaties van binnenhuisarchitect Pieter De Bruyne. De volledige ruimte werd opgebouwd met een module van 90 cm. Deze maat herhaalt zich in de hoogte van de toonbank en werktafels, het ritme van de kasten, de stenen van de vloer, de plafondplaten, de lichtbakken, de spiegels en de plafondprofielen. Het gevoel van orde en precisie is passend voor de werksfeer van een apotheek. De publieksruimte is uitgevoerd in donkere materialen, de bereidingsruimte daarentegen is volledig uitgevoerd in witte laminaat om het klinische karakter te benadrukken. Aan het interieur zelf werd sinds 1964 niets gewijzigd om de authenticiteit en de originaliteit ervan te bewaren.

Alle gebouwen zijn open voor het publiek van 10.00 tot 18.00 uur, de Sint-Martinuskerk van 12.00 tot 18.00 uur. Gidsen zijn ter plaatse. Laatste gidsbeurten starten om 17.30 uur.

Je kunt ook deelnemen aan 2 wandelingen, een lezing en voor de jongste telgen is er een workshop! Wandeling ‘Bekaaide industrie, een wandeling langs industriële relicten tussen Hertshage en Denderkaai’. Op het einde van de 19e eeuw verkavelde de Stad Aalst de drassige hooilanden tussen het wegeltje door de Hertshage en de oever van de Dender. Nieuwe straten met namen die verwijzen naar het verleden, maakten het terrein bouwrijp voor de toekomst: (industrie)stad aan de stroom. Op de wandeling vertellen oude fabrieken, kaalgebombardeerde kavels en gepatineerde herenhuizen ons de ontstaansgeschiedenis én verloedering van dit Aalsterse fin de siècle-project. De gids neemt je mee op een twee uur durende wandeling. Vertrek om 10.00 en 14.00 uur aan de Oude Vismijn, Houtkaai 1, 9300 Aalst. Verplicht vooraf inschrijven vanaf maandag 24 augustus (tel. 053 72 38 80).

Wandeling ‘Geweven, geklost en gesponnen, een wandeling doorheen het rijke Aalsterse textielverleden’. Eeuwenlang vormde de textielproductie een belangrijke bron van inkomsten en van welvaart voor deze stad en haar bewoners. Aalst ontwikkelde zich tot een heuse industriestad en stond in 1910 zelfs in de top 5 naast andere grote textielsteden zoals Brussel en Antwerpen. Door faillissementen en verval verdween de textielnijverheid uit het straatbeeld. De gids wandelt twee uur door de stad. Vertrek om 10.00, 13.30 en 16.00 uur aan het toeristisch infokantoor, Hopmarkt 51, 9300 Aalst. Verplicht vooraf inschrijven vanaf maandag 24 augustus (tel. 053 72 38 80).

Lezing ‘Archeologie op de Vesten: een blik op grootschalige laatmiddeleeuwse infrastructuurwerken’. Sinds verscheidene jaren worden voorafgaand aan belangrijke infrastructuurwerken archeologische opgravingen verricht. Zo ook naar aanleiding van de heraanleg van het Vredeplein en het Keizersplein te Aalst. Dit liet archeologen de kans meer inzicht te verwerven in de laatmiddeleeuwse stadsomwalling, de opbouw en datering ervan. De lezing staat stil bij de voornaamste resultaten en geeft een indruk van de omvang van deze infrastructuurwerken. Aanwezigen kunnen na afloop de nieuwste archeologiebrochure van SOLVA verkrijgen, die gewijd is aan de laatmiddeleeuwse stadsversterking. Deze lezing van SOLVA vindt plaats van 10.30 tot 11.30 uur in ’t Gasthuys – stedelijk museum Aalst.

Workshop ‘Op ware grootte’ voor kleine architecten. Kinderen beleven een ruimte ongetwijfeld anders dan volwassenen. In deze workshop bekijken en ervaren ze de Sint-Martinuskerk, bedenken ze wat ze er willen doen en welke plek ze daarvoor nodig hebben. Ze geven hun idee vorm door een bouwwerk te knutselen dat op ware grootte wordt gebouwd. Deze workshop vindt plaats van 14 tot 17 uur en is gericht op kinderen van 9 tot 12 jaar. Inschrijving vooraf vanaf maandag 24 augustus (tel. 053 72 38 80).

Cornelis Partners