Op 12 en 13 mei vond op de Aalsterse campus van Odisee Hogeschool opnieuw de jaarlijkse Hackathon van de zorg plaats. Meer dan 300 studenten uit diverse opleidingen gingen gedurende twee dagen interdisciplinair aan de slag met concrete uitdagingen uit de zorgsector. Het doel: innovatieve en haalbare oplossingen bedenken voor actuele problemen binnen zorg en welzijn.
Studenten uit de opleidingen Verpleegkunde, Biomedische Laboratoriumtechnieken, Medische Beeldvorming en Radiotherapie, Ergotherapie, Oogzorg én ICT-Elektronica werkten in gemengde teams aan praktijkcases van organisaties zoals Azorg, Eerstelijnszone Aalst en Levensvreugde. Daarbij stonden creativiteit, samenwerking en praktijkgericht denken centraal.
Ook de studenten zelf kijken positief terug op de tweedaagse. “Ik vond de hackathon een geweldige ervaring waarbij ik niet alleen mijn eigen ideeën kon delen, maar ook veel heb bijgeleerd van studenten uit andere opleidingen”, zegt Najwa, student Biomedische Laboratoriumtechnieken.
Stad Aalst ondersteunt zorginnovatie
Stad Aalst ondersteunde mee het initiatief en droeg bij aan het welslagen van het event. Vanuit haar rol als Zorgstad en met een duidelijke ambitie rond zorginnovatie, stelde de stad haar netwerken en middelen ter beschikking en zorgde zo mee voor een vlotte praktische omkadering.
Inspiratie en begeleiding tijdens de tweedaagse
Naast het werken aan de praktijkcases kregen de studenten tijdens de hackathon ook verschillende inspirerende sessies en workshops aangeboden. De tweedaagse startte met een keynote van Jochanan Eynikel, bekend businessfilosoof. Daarna volgden de studenten een workshop rond artificiële intelligentie en de visuele uitwerking van hun projecten.
Op de tweede dag gaf Ella Michiels de deelnemers praktische tips om hun ideeën helder en overtuigend voor te stellen tijdens de finale pitch voor de professionele jury.
Van praktijkcase tot innovatief concept
De deelnemende organisaties legden de studenten realistische uitdagingen voor uit hun dagelijkse werking. De teams kregen twee dagen de tijd om oplossingen uit te werken, ondersteund door docenten, coaches en experten uit het werkveld.
Tijdens de afsluitende pitchsessie stelde elk team zijn concept voor aan een professionele jury. Daarbij werd gelet op innovatie, haalbaarheid, maatschappelijke meerwaarde en gebruiksvriendelijkheid.
Holy Shit Race wint juryprijs
De jury bekroonde uiteindelijk het project “Holy shit race” als winnaar van de hackathon. Het concept werd ontwikkeld voor de organisatie Stop Darmkanker en wil meer 50-plussers, en in het bijzonder mannen, motiveren om deel te nemen aan het bevolkingsonderzoek naar darmkanker. Het team bedacht een ludieke campagne waarbij deelnemers een drijvend “lachend kakje” kunnen aankopen voor een race op het kanaal. De opbrengst gaat naar darmkankeronderzoek en deelnemers ontvangen bovendien een gratis darmkankerscreeningstest.
Ook het publiek mocht een favoriet aanduiden. De publieksprijs ging naar de casus van GE HealthCare rond mammografieën en de vraag hoe meer vrouwen overtuigd kunnen worden om deel te nemen aan preventieve screenings.
De volgende editie van de Hackathon van de zorg vindt plaats op 3 en 4 mei 2027 op de Aalsterse campus van Odisee-hogeschool.





