Knisper Fogata – Marlies – over liza in Chili

“Te vaak hoor ik dat gewone mensen niets kunnen doen om het tij te keren. Mijn ervaring bewijst het tegendeel: samenwerken en solidariteit maken wel verschil. Daarom wilde ik niet langer zwijgen over wat ikzelf meegemaakt heb in de krottenwijken van Santiago-Chili tijdens de dictatuur van Pinochet. Met dit verhaal wil ik laten zien dat hoop kan groeien , zelfs in de moeilijkste omstandigheden. Ik wil graag de lezers inspireren om zich in deze tijd in te zetten voor mensen in conflictsituaties, voor de zwakkeren, voor hen die uit de boot vallen, die worden uitgesloten, en te ontdekken dat ieder van ons bij kan dragen aan verandering.

 

Waar het verhaal over gaat

Knisper Fogata laat de lezer meereizen met Liza van bij haar thuis, in België, naar de sloppenwijken van Santiago, Chili. Het land kreunt onder de dictatuur van Pinochet. De miserie in de arme gezinnen is uitzichtloos en vooroordelen en wantrouwen lijken onoverkomelijke hindernissen. Maar Liza ontdekt op welke manier ze met de lokale bevolking kan samenwerken aan een betere toekomst voor hun kinderen. Wat de mensen meemaken in die wijken raakt haar voortdurend. Het is een harde leerschool waardoor Liza gekneed wordt tot een beter versie van zichzelf.

Het andere hoofdpersonage in het verhaal is Evita, een Chileense onderwijzeres. Zij ontmoet in het centrum van Santiago de Belgische vrijwilligster, die haar nieuwsgierigheid wekt. Zelf leeft zij in een prachtige villawijk en bekijkt de mensen uit de krottenwijken met andere ogen dan Liza.

Over geloof en politiek denken de twee totaal verschillend. Evita stelt Liza’s aanpak in vraag, en anderen doen dat ook. Toch ontstaat er een mooie vriendschap tussen beide vrouwen waardoor ze elkaar beter leren kennen en begrijpen. Evita laat Liza (en de lezer) kennismaken met gegoede Chilenen, die op een heel andere manier hun leven uitbouwen in hun prachtige land.

Met Liza in Chili brengt Celtica Publishing het vierde boek van Knisper Fogata uit. Eerder verschenen van haar Home Paradijs (2022), Kinderen van gisteren (2023) en Lina’s Extra Leven (2024). De boeken zijn gebaseerd op waargebeurde feiten en geschreven vanuit het hart. Personen en instellingen met een historische waarde zijn zo realistisch mogelijk neergezet terwijl anderen verzonnen zijn en afwijken van bestaande of overleden personen.

Liza in Chili eindigt met een aantal foto’s die illustreren hoe het leven in de sloppenwijk waar ‘Liza’ werkte eruitzag.

 

Maar dit is niet alles

Knisper Fogata heeft meer boeken geschreven dan die uitgegeven door Celtica Publishing.  Het gaat om de volgende titels:

 

Wie is Knisper Fogata

Knisper Fogata, ofwel Marlies Adriaens, werd in 1955 geboren als derde van zeven kinderen. Ze groeide op in Terjoden (Aalst) in een eenvoudig arbeidersgezin met zeer rooms-katholieke, plichtsbewuste ouders. Ze haalde haar diploma van Verpleegkundige in 1975. Daarna werkte ze een paar jaar op de kinderafdeling van het Onze Lieve Vrouw ziekenhuis, terwijl ze zich voorbereidde om als ontwikkelingswerkster naar Chili te vertrekken.

In 1978 was het zover: ze vertrok naar Chili en woonde er twaalf jaar in een zeer arme wijk. Samen met de lokale bevolking organiseerde ze tal van zelfhulpgroepen. Het boek Liza in Chili beslaat de jaren 1979-1981.

Na haar terugkeer naar België in 1990 werkte Marlies als nachtverpleegster in een ouderlingen tehuis in Brussel. Ten slotte werd ze onthaalmoeder in Aalst.

Als klein meisje hield zij schriftjes bij waarin ze alles opschreef wat ze wel wilde, maar niet kon delen. Rond haar vijftiende jaar begon zij gedichten te schrijven. Hoe ouder ze werd hoe meer zij besefte dat ze de waardevolste levenservaringen en levenswijsheden niet kon doorgeven in gesprekken, noch in werkgroepen of samenwerkingsverbanden. Ze begon meer en meer dingen voor zichzelf op te schrijven, gewoon omdat zij ze belangrijk vond.

Voor Marlies is schrijven zoals puzzelen, ieder verhaal vormt een stukje. Ergens zit zij in stukjes in al die stukjes, vermengd met de stukjes van vele anderen, maar ze heeft geen idee hoe de puzzel er zal uitzien als hij klaar is.

 

Over Celtica Publishing

Celtica Publishing is opgericht in 2011 en is gevestigd in Capelle aan den IJssel, Nederland. Naast boeken in het fantastische genre van veelbelovend talent uit Nederland en Vlaanderen geeft Celtica ook romantisch en realistisch werk uit met het CPR-logo (waarin de R zowel voor romantisch als realistisch staat).