Deel dit bericht op uw sociale media
Expo Santé reist door Denderland

Expo Santé reist door Denderland 

Wist je dat Denderland heel wat brouwerijen en volkscafés kende?

Elk dorp had zijn brouwer en op elke straathoek vond je een café. De biercultuur is tot vandaag levend erfgoed in de regio. Zo wordt de brouwerstraditie verdergezet door onder meer brouwerij Slaghmuylder uit Ninove, brouwerij De Glazen Toren uit Mere en stadsbrouwerij Deneef-Moortgat uit Aalst. En de cafécultuur? Die wordt in ere gehouden in de volkscafés in Denderland.  

Hoog tijd dus voor een reizende expo, dachten ze bij Erfgoedcel Denderland. De expo start in de bibliotheek van Erpe-Mere en trekt nadien naar Denderleeuw, Lede, Haaltert, Ninove en Aalst. 

Maar wat is er zoal te zien? Caroline De Meerleer, voorzitter van Erfgoedcel Denderland, legt uit: “In de expo Santé duik je in de verhalen van de biercultuur, zoals het avontuur van Firmin Hosselaer uit Erpe, die naar Orval trok om er brouwer van het bekende trappistenbier te worden. Of het verhaal van Witkap, dat ooit als ‘trappistenbier’ werd gebrouwen in Brasschaat en een tweede leven kreeg in Ninove bij brouwerij Slaghmuylder.”  

 

Oude bierglazen en -reclames 

Naast oud beeldmateriaal vind je in de tentoonstelling ook heel wat originele erfgoedobjecten, zoals oude glazen, etiketten en bierreclames. Michaël Van Houtte, erfgoedconsulent bij de erfgoedcel, licht toe: “In onze regio zijn heel wat bijzondere collecties over de biercultuur aanwezig, die we op het spoor kwamen door verschillende collectiedagen te organiseren. Verschillende verzamelaars kwamen hierop af om hun bijzondere biercollecties te laten inventariseren. Dankzij hen konden we een aantal opmerkelijke stukken ontlenen. Je krijgt bijvoorbeeld verschillende soorten oude bierglazen te zien, van een ribbel tot een boerke, van een bierpul tot een fluitje. Er zit zelfs nog een blikje Bergenbier en een gevuld flesje bier van brouwerij Jooris uit Lede uit de jaren 1950 in de expo.”  

 

Droge saucissen en sanseveria’s  

De expo gaat ook op zoek naar de ziel van het volkscafé: is het de cafébazin die je welkom heet, zijn het de tooghangers of toch het bruinige interieur met sanseveria’s? Jana De Bie, specialist cafécultuur van de erfgoedcel, legt uit: “We stuurden Bockie op onderzoek doorheen Denderland, een kroegentocht die hem onder meer bij Frieda van café Caberé, Peter van Gudul’s café en Misja van de Ragtime bracht. Wat een volkscafé nu precies is, valt moeilijk te bepalen, maar dezelfde elementen komen telkens terug: het volkscafé start bij een goeie cafébaas of cafébazin, iedereen is er welkom, het verenigingsleven vindt er een ontmoetingsplaats, er worden cafésporten en -spelen beoefend. En op het menu? Een frisse pint en een droge saucis!”  

Foto: Op videoschermen kom je meer te weten over hop en het brouwproces. © Erfgoedcel Denderland

 

Lezingen en activiteiten 

Naast een gratis bezoek aan de expo, kan je ook deelnemen aan lezingen over de biercultuur in Erpe-Mere. Schepen van Erfgoed Griet De Waele legt uit: “Bert Kruismans vertelt ons op 25 mei in ‘t Aygems Cafeetje een goed verhaal bij elk glas bier. En op 4 juni duiken we in de raadszaal van de gemeente met professor dr. Erik Aerts in de geschiedenis van het bier in onze regio.”  

De reizende expo kadert in het project Santé van Erfgoedcel Denderland, met de steun van de Vlaamse overheid, de Europese Unie, de provincie Oost-Vlaanderen en LEADER.  

Alle informatie over de lezingen en de rondreizende expo kan je nalezen op www.erfgoedceldenderland.be/sante 

 

PRAKTISCH 

Expo Santé – Biercultuur in Denderland 

16 mei 2026 – 14 juni 2026 

Foyer van de bibliotheek van Erpe-Mere (Oudenaardsesteenweg 458, Erpe-Mere) 

Maandag, dinsdag en donderdag: 8u30 – 11u45, 16u – 19u 

Woensdag 8u30 – 11u45, 13u – 19u 

Vrijdag 8u30 – 12u 

Zaterdag 9u – 12u 

Zondag gesloten 

Bezoek aan de expo is gratis 

 

Lezing Bert Kruismans – Een verhaal bij elk glas bier 

Maandag 25 mei 2026 

Deuren: 19u 

Lezing: 20u  

‘t Aygems Cafeetje (Aaigemdorp 98, Erpe-Mere) 

Inkom €5, reserveren verplicht via info@erfgoedceldenderland.be 

 

Lezing professor dr. Erik Aerts – Bier in onze geschiedenis 

Donderdag 4 juni 2026 

Deuren: 19u 

Lezing: 20u  

Raadszaal aan de bibliotheek van Erpe-Mere (Oudenaardsesteenweg 458, Erpe-Mere) 

Gratis, reserveren verplicht via info@erfgoedceldenderland.be 

Cornelis Partners